| Werkzame personen | Ingenieursbureaus | Architectenbureaus | Aandeel eerste branche |
|---|---|---|---|
| 1 persoon | 40.970 | 5.530 | 86,2% |
| 2 personen | 2.670 | 540 | 5,6% |
| 3–4 personen | 1.185 | 305 | 2,5% |
| 5–9 personen | 1.155 | 270 | 2,4% |
| 10–19 personen | 785 | 135 | 1,7% |
| 20–49 personen | 490 | 65 | 1% |
| 50–99 personen | 160 | 20 | 0,3% |
| 100+ personen | 120 | 5 | 0,3% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Hoe herkenbaar is een kleine ploeg in ingenieursbureaus?
Van de 47.540 bedrijven vielen er 2.670 in de groep met twee personen en 1.185 in die met drie of vier. Samen geeft dat ongeveer 8,1% van de bedrijventelling. Voor architectenbureaus komt dezelfde optelling op 845 van de 6.865 uit, of 12,3%. Het verschil vertelt je in welke groep een kleine ploeg vaker voorkomt. Je hebt nog een afzonderlijk rooster nodig om te weten hoeveel mensen op hetzelfde moment aan een geaccepteerd advies of resultaat werken.
Neem dezelfde bedrijfsgrootte mee naar de tweede afspraak
De twee grootste categorieën binnen ingenieursbureaus waren bedrijven met één werkzame persoon en met twee werkzame personen. Hun aantallen waren 40.970 en 2.670. Bij architectenbureaus stond één werkzame persoon bovenaan met 5.530 bedrijven. Wil je weten of een aanpak overdraagbaar is, vraag dan om een gesprek met iemand die een vergelijkbaar aantal werkplekken draagt. Laat de ander inventariseren, uitwerken en terugkoppelen langs één opdracht uitleggen en bepaal wie voor een ontbrekend stuk in een dossier bereikbaar blijft.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij ingenieursbureaus?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel van bedrijven met twee tot en met vier werkzame personen’. Hiervoor staan 3 activiteiten uit hoofdtak 71 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van ingenieursbureaus (8,1%), het hoogste voor keurings- en controlediensten (14,1%). Van de 2 vergelijkingsbranches komt geen onder 8,1%. Zelfs architectenbureaus ligt met 12,3% op of boven het meetpunt voor ingenieursbureaus. Ook qua omvang ligt architectenbureaus het dichtst bij ingenieursbureaus, met 6.865 tegenover 47.540 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 7112 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 9,8% naar 8,7%. Over 2 jaar is het verschil -1,1 procentpunt, of gemiddeld -0,5 procentpunt per jaar. Bij architectenbureaus ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 14,7% naar 13,4%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -130 en in de complete CBS-categorie om +785 bedrijven.
Wanneer ingenieursbureaus zelf weinig referenties van passende omvang oplevert, is architectenbureaus een tweede richting om te onderzoeken. Beschrijf tegenover de adviseur het concrete werk aan een geaccepteerd advies of resultaat. Een begroting die is ontleend aan architectenbureaus verdient vooral uitleg over de omvang van de ploeg, de beschikbaarheid tijdens een ontbrekend stuk in een dossier en de uren die de eigenaar zelf maakt.



